Integrace Příbramska: Zmatenost cestujících i řidičů, dva neodjeté spoje

06.07.2019

,,Od soboty 29. června 2019 bude spuštěna I. etapa integrace veřejné dopravy na Příbramsku.'' - Touto větou začínala veškerá informační sdělení pro cestující, a to ať už na webu pid.cz, nebo v papírových letácích, které byly k dostání na stanovištích infostánků ROPIDu na významných zastávkách v Příbrami a Praze. I přes tuto masivní kampaň je téměř polovina cestujících, ale i řidičů v Tarifu PID dezorientována. (O integraci Příbramska jsme informovali zde: https://verejna-hromadna-doprava-stredocesky-kraj.webnode.cz/integrace-pribramska/)

Linka 317 byla s integrací prodloužena do Příbrami. Na fotografii byl jeden její spoj zachycen při průjezdu ulicí Plzeňská v Příbrami.
Linka 317 byla s integrací prodloužena do Příbrami. Na fotografii byl jeden její spoj zachycen při průjezdu ulicí Plzeňská v Příbrami.

Pro cestující se změnilo zejména linkové vedení a četnost spojů, například poslední spoj z Prahy do Příbrami odjíždí nově od posledního metra. V neposlední řadě také tarif, který je nyní poněkud složitější a propracovanější než původní tarif SID. Své si zažili také řidiči, kteří v systému PID dříve (až na dobříšské výjimky) nejezdili. Pro ně byl Tarif PID také novinkou a do teď někteří neví, jak postupovat při odbavování.

Jak postupovat při odbavování naleznete zde: https://pid.cz/tarifni-pojmy/odbaveni-v-primestskych-autobusech/

První den integrace probíhal velmi zmateně. Zatímco první ranní, nevytížené sobotní spoje jely včas, pozdější spoje nabíraly i několik desítek minut zpoždění. Rekordním zpožděním toho dne bylo 33 minut. Zpoždění bylo zaviněno zejména pomalým odbavováním cestujících, jelikož si řidiči i cestující zkoušeli, jak to v novém systému chodí.

Nutno zmínit i výpadky spojů. Díky centrálnímu dispečinku nalezne i cestující veřejnost na webu pid.cz výpadky spojů v síti PID. Doposud byly zjištěny 2 výpadky - první v sobotu 29.6.2019 na spoji linky 395 a druhý ve čtvrtek 4.7.2019 na odpoledním spoji linky 395 do Příbrami, oba z důvodu technické závady vozidla. 

JÍZDNÍ ŘÁDY JSOU K NALEZENÍ ZDE:

https://pid.cz/integrace-pribramska-2019/?tab=2

Autor: Jan Pecka