Jednotné pojmenování linek nahradí jména jednotlivých vlaků na dalších tratích

21.11.2018

V Jízdním řádu 2019 nahradí na mnoha dalších tratích jednotné pojmenování linek dosavadní různá pojmenování jednotlivých spojů. Společné pojmenování všech nebo většiny vlaků na jedné lince rozšířily České dráhy na více relací na konci loňského roku. Tento způsob označení linek a většiny vlaků vedle číselného údaje usnadňuje cestujícím orientaci při vyhledání spojení v jízdních řádech i samotného spoje na stanici.

"Roční provoz některých linek a vlaků s novým jednotným označením se nám osvědčil. Ověřili jsme si, že zákazníkům pomáhá v orientaci v jízdních řádech i na stanicích při nástupu do samotné soupravy. Cestující si také zvykají na jednotnou kvalitu, která je se jménem konkrétní linky, tedy vlastně našeho produktu, spojena a na trati, kde je zavedeno více spojů, vyhledávají svůj spoj právě podle jednotného pojmenování," vysvětluje důvody dalšího rozšíření jednotných názvů linek Michal Štěpán, člen představenstva a náměstek generálního ředitele Českých drah pro obchod.

České dráhy tento princip použily poprvé u spojů SC Pendolino na lince Praha - Ostrava / Bohumín, když všechny spoje stejné kvality pojmenovaly jednotně. V končícím jízdním řádu byl stejný princip využit u linek Metropolitan Praha - Budapest, Západní expres Praha - Cheb / München a Slovácký expres Praha - Luhačovice / Veselí nad Moravou. Podobný princip využívají také zahraniční železnice především u spojů vedených v pravidelném taktu.

"Tyto linky jezdí v pravidelných intervalech po jedné až dvou hodinách. Cestující při tak hustém provozu, jednotných soupravách a službách přestávají rozlišovat jednotlivé vlaky po jménech. Ta měla smysl v dobách, kdy jezdilo na většině tratí jen několik málo rychlíků nebo expresů za celý den. Například z Prahy na jih Čech jezdilo ještě v roce 1990 jen 6 rychlíků a expresů denně, takže expres Vindobona zde byl skutečným pojmem, který vybočoval svou kvalitou, rychlostí i počtem zastávek ze všech ostatních vlaků. Ale dnes jezdí z Prahy do Vídně stejně kvalitní a rychlé railjety každé dvě hodiny a málokdo dnes ví, jak se jednotlivé vlaky jmenují. Lidem tak mnohem více při cestování pomůže jednotné jméno. Pro všechny spojení do Vídně jsme se proto rozhodli vrátit tradiční a legendární pojmenování Vindobona," vysvětluje Michal Štěpán důvody změn v pojmenování vlaků v uplynulých letech.

V Jízdním řádu 2019 bude pojmenováno celkem 609 dálkových vlaků 62 různými pojmenováními. Další názvy ponesou některé regionální vlaky, hlavně spěšné. Společná pojmenování vlaků a tedy linek byla volena tak, aby usnadnila cestujícím orientaci v jízdních řádech a trasách vlaků. Vybrána jsou jména podle dominantních prvků souvisejících s trasou vlaků, např. podle řek nebo významných míst. Zachována jsou i některá tradiční pojmenování, nebo je využita možnost odlišit spoje, které mají například odlišný typ soupravy nebo jinou výchozí a cílovou stanici než většina vlaků linky, se kterou je jejich provoz spojen. I nadále zůstávají některé historické nebo komerční názvy vlaků. Takovými příklady jsou třeba názvy vlaků Metropolitan Slovenská strela, Hungaria, Porta Bohemica, Budvar nebo Zlínský expres.

Přehled linek a jejich pojmenování:
SC (IC) Pendolino: (Fr. Lázně/Cheb -) Praha - Ostrava / Bohumín
SC Pendolino Košičan: Praha - Košice
Ex 1 Ostravan: Praha - Bohumín / Návsí /Žilina
Ex 1 Opavan: Praha - Opava
Ex 1 Varsovia: Praha / Ostrava - Warszawa
Ex 1 Fatra: Ostrava - Žilina - Banská Bystrica / Zvolen
Ex 2 Valašský expres: Praha - Vsetín / Žilina
Ex 3 Vindobona: Praha - Wien - Graz
Ex 3 Berliner: Praha - Berlin / Hamburg
Ex 3 Metropolitan: Praha - Bratislava - Budapest
Ex 6 Západní expres: Praha - Plzeň - München / Cheb
Ex 7 Jižní expres: Praha - České Budějovice / Linz
R 5 Krušnohor: Praha - Ústí nad Labem - Karlovy Vary - Cheb
R 8 Slezan: Brno - Bohumín
R 9 Vysočina: Praha - Havlíčkův Brod (Jihlava) - Brno
R 10 Hradečan: Praha - Hradec Králové - Trutnov
R 11 Rožmberk: Brno - České Budějovice / Plzeň
R 11 Bezdrev: České Budějovice - Plzeň
R 12 Bouzov: Brno - Olomouc - Šumperk
R 13 Moravan: Brno - Břeclav - Přerov - Olomouc
R 14 Ještěd: Pardubice - Liberec
R 15 Ploučnice: Liberec - Ústí nad Labem
R 16 Berounka: Praha - Plzeň - Klatovy / Železná Ruda
R 17 Vltava: Praha - České Budějovice
R 17 Lužnice: Praha - Tábor - Veselí nad Lužnicí
R 18 Slovácký expres: Praha - Olomouc - Luhačovice / Veselí nad Moravou
R 19 Svitava: Praha - Česká Třebová - Brno
R 20 Labe: Praha - Děčín
R 21 Jizera: Praha - Turnov / Tanvald / Harrachov
R 22 Bezděz: Kolín - Rumburk / Šluknov
R 23 Střekov: Ústí nad Labem - Kolín
R 24 Lány: Praha - Rakovník
R 26 Otava: Praha - Písek - České Budějovice
R 27 Praděd: Olomouc - Krnov - Ostrava
R 27 Cvilín: Krnov - Ostrava

foto: Jan Pecka, Roudnice nad Labem - 16.9.2018

Zdroj: Tisková zpráva ČD