MHD Benešov

Současná dopravní situace v Benešově

Benešov, okresní město, ležící na půl cesty mezi Prahou a Táborem, čítá přes 17 000 obyvatel. Leží na hlavní železniční trati mezi Českými Budějovicemi a Prahou, proto je zde v těchto směrech rozvinutá železniční doprava. Jedná se o tratě č. 220 a 221 a obsluhují je zejména linky Ex7 a R17 (platí tarif PID - v úseku Praha – Olbramovice) s hodinovým intervalem. Mimo to zde končí příměstská linka S9, která také spojuje toto okresní město s Prahou a jsou zde nasazovány dvoupatrové vozy City Elefant. Na lince S9 platí v celém rozsahu tarif PID. 

Železnici jako takové tu konkuruje i autobusová doprava, která je celkem rychlá díky poloze Benešova na hlavní silnici č. 3 rovněž spojující Prahu s Českými Budějovicemi.

Zatím je většina zdejších regionálních autobusových linek úspěšně zapojena do systému PID. V tomto trendu se bude i nadále pokračovat. Jen několik málo linek jezdí stále v systému SID. Místní MHD jezdí mimo oba systémy.

MHD Benešov

Městskou dopravu v Benešově provozuje stejně jako téměř všechny zdejší regionální linky modrobílý dopravce ČSAD Benešov, člen skupiny ICOM. To víceméně předurčuje složení vozového parku i výbavu vozidel.

Benešovskou MHD tvoří 2 linky (lic. číslo 205001; 205002). Obě linky MHD se potkávají na autobusovém nádraží a v různých trasách obsluhují všechna důležitá místa v Benešově včetně místních částí Pomněnice a Mariánovice. 

Do konce roku 2004 se používaly děrovací jízdenky z předprodeje, které v obvodu MHD platily i na regionálních linkách. Linka 1 sdružuje dvě různé trasy, Benešov, konečná stanice - Pomněnice a dnes již neprojížděnou trasu Benešov, aut. st. - Konopiště.

Autobusová linka 200011 (E11, původně 200001) Benešov - Chotýšany - Vlašim byla od 1. září 2004 označována jako Integrovaná doprava ČSAD Benešov. Jízdní doklad z této linky platil po dobu třiceti minut i na linkách MHD Benešov a Vlašim. Jízdenky z MHD však neplatily na této lince. 9. prosince 2007 bylo do SID začleněny další linky regionu. Linky MHD však dosud do SID oficiálně zařazeny nebyly.

Dvě linky MHD č. 1-2 byly zavedeny v roce 1970, roku přibyla 1977 třetí linka. V roce 1991/1992 byla městská doprava Benešov vedena pod číslem linky 12270 a zahrnovala linky 12271 (Černý les - Staviva), 12272 (Spořilov II, MŠ - Hydraulika) a 12273 (Spořilov II, MŠ - Černý les). Ve druhé polovině 90. let byly tři linky sloučeny do dvou.

Autor: Jan Pecka

Zdroj: zastavka.net; wikipedia.org